چگونه عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟

منتشرشده توسط فرشاد ذوقی در تاریخ

افزایش عمر باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ یکی از مهمترین قطعات آن است که در گذر زمان از قدرت ماندگاری آن کاسته میشود. هر چند که عمر باتری لپ تاپ محدود بوده و بالاخره روزی بلا استفاده میشود اما شما میتوانید با رعایت نکات خاصی عمر مفید باتری لپ تاپ خود را تا حد زیادی افزایش دهید و از خرابی زود هنگام آن پیشگیری کنید. در این مطلب قصد داریم راهکارهایی آسان برای افزایش عمر باتری لپ تاپ را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید. مهمترین راهکارهای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ عبارتند از:

اجازه ندهید باتری کاملا تخلیه شود:

برخی از افراد فکر میکنند که باتری لپ تاپ باید کاملا تخلیه شود و سپس آن را مجددا شارژ کنند. این یک تصور کامل غلط است زیرا خالی شدن کامل باتری آسیب های جدی به آن وارد میکند و میتواند منجر به خرابی زودهنگام آن شود. این مساله در مورد کلیه باتری های لیتیومی که در تلفن های همراه نیز استفاده میشود صدق میکند. پس هیچگاه تا خالی شدن کامل باتری لپ تاپ و تلفن همراه خود صبر نکنید تا طول عمر باتری شما آسیب نبیند. خوشبختانه در لپ تاپ های جدید که در آنها از ویندوز ویستا یا ۷ استفاده شده یک تنظیم اختصاصی برای زمان باتری وجود دارد که به محض رسیدن به درصد خاصی از شارژ (۵ درصد) سیستم زمان خاموش شدن دستگاه را به شما هشدار میدهد. متاسفانه این گزینه در لپ تاپ هایی با ویندوز اکس پی تعریف نشده است.

صفحه نمایش لپ تاپ را تنظیم کنید:

یکی از راهکارهای موثر در افزایش طول عمر باتری لپ تاپ دادن تغییرات لازم در تنظمیات صفحه نمایش است. برای مثال کاهش نور لپ تاپ (البته تا حدی که به بینایی شما آسیب نزند)، استفاده از رنگ های تیره و سیاه در پس زمینه و تنظیم خاموشی صفحه نمایش پس از مدتی معین میتواند در طولانی تر شدن طول عمر باتری لپ تاپ موثر باشد.

لپ تاپ را همواره خنک نگه دارید:

اگر میخواهید عمر لپ تاپ و باتری آن طولانی باشد هموراه لپ تاپ خود را خنک نگه دارید. گذاشتن باتری روی فرش، بالشت و ملحفه موجب گرم شدن لپ تاپ و آسیب زدن به باتری آن میشود. لپ تاپ را باید در سطحی قرار داده باشید که صاف و تمیز بوده و خروجی های هوای آن باز باشد تا باتری خنک نگه داشته شده و عمر آن افزایش یابد. هر چند وقت یک بار باتری را از لپ تاپ جدا کرده و محل اتصال آن با لپ تاپ را تمیز کنید زیرا گرد و خاک مثل یک نقطه مقاومت موجب گرم شدن باتری و خرابی آن میشوند.

لپ تاپ را همیشه به شارژ نزنید:

برخی افراد به دلیل استفاده مدوام از لپ تاپ خود همواره آن را در شارژ نگه میدارند که یکی از مهمترین عوامل کاهش عمر باتری آن است. باتری لپ تاپ نباید دائما در شارژ باشد و شارژ آن هیچوقت نباید کامل پر یا خالی باشد. بهترین کار این است که لپ تاپ خود را صبح کاملا شارژ کنید و باقی روز از آن استفاده کنید و تا زمانی که شارژ آن نزدیک به صفر نشده دیگر آن را شارژ نکنید.

به لپ تاپ خود استراحت دهید:

خاموش کرن لپ تاپ برای حفظ طول عمر باتری آن بسیار ضروری است. توصیه میکنیم که هر زمانی که به لپ تاپ خود احتیاجی ندارید و یا حداقل در پایان روز آن را خاموش نمایید. این کار موجب میشود تمامی برنامه ها و اطلاعاتی اضافی که در طول روز در لپ تاپ تولید شده پاک شود. خاموش شدن روزانه لپ تاپ وکامپیوتر هم به طول عمر دستگاه و هم به طول عمر باتری کمک میکند.

نکات مهم برای استراحت باتری لپ تاپ

اگر شما در تمام طول روز با لپ تاپ خود کار میکنید و همواره آن را در برق نگه میدارید بهتر است باتری را از لپ تاپ جدا کنید و در دمای اتاق نگه داری کنید. وقتی لپتاپ کاملا شارژ شد بهتر است آن را از برق جدا کنید زیرا گرما موجب کم شدن عمر باتری لپ تاپ میشود. البته در لپ تاپ های جدیدتر وقتی لپ تاپ کاملا شارژ میشود باتری از مدار خارج میشود. زمانی شارژ را از لپ تاپ جدا کنید که باتری به طور کامل و ۱۰۰ درصد شارژ شده باشد. اگر میخواهید باتری را از لپ تاپ جدا کنید حتما باید آن را خاموش کرده باشید و هیچگاه در زمان روشن بودن لپ تاپ، باتری را به آن وصل یا از آن جدا نکنید زیرا این کار میتواند به بخش های الکترونیکی سیستم آسیب بزند.

هر چند وقت یک بار باید از باتری استفاده کنید:

هر چند استراحت برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ مفید است اما استفاده نکردن از آن نیز میتواند آسیب زننده باشد. اگر همیشه باتری را جدا میکنید و لپ تاپ را مستقیما به برق وصل میکنید بهتر است هر چند وقت یک بار از باتری استفاده کنید و کمی آن را شارژ کنید. برای استفاده از باتری که مدتی از لپ تاپ جدا بوده باید ابتدا آن را به طور کامل شارژ کنید.

برنامه ها و ابزاری که به آنها ندارید خاموش کرده و ببندید:

وقتی به برنامه های سنگین مانند انواع بازی ها و برنامه های ادیت نیازی دارید از آنها خارج شده و مطمئن شوید که آنها را بسته اید. اگر این برنامه های سنگین باز بمانند باتری شما سریعتر مصرف شده و خالی میشود. ابزارهای دیگر لپ تاپ که در حال کار با لپ تاپ چندان نیازی به آنها ندارید مانند صدا، نور، کیبورد، بلوتوث، وای فای و … را ببندید و تنها زمانی بازشان کنید که قصد استفاده از آنها را داشته باشید. وسایل دیگری مانند موس بیسیم، کیبورد خارجی و حافظه خارجی را نیز موقتا قطع کنید تا انرژی کمتری از باتری مصرف شود.

به روز رسانی خودکار برنامه ها را ببندید:

به روز رسانی خودکار برنامه ها را طوری تنظیم کنید که تنها زمانی که لپ تاپ به برق وصل است فعال باشد. به روز رسانی برنامه های مختلفی مانند ورد خیلی زود میتواند باتری لپ تاپ را خالی کند. برنامه اسپات لایت سرچ را نیز ببندید زیرا این برنامه همواره به روز رسانی میشود و حجم زیادی از باتری را خالی میکند. اگر به روزرسانی خودکار برنامه هایی مانند فیس بوک، توییتر، سایت های خبری، ایمیل و … روشن باشد زمانی که کامپیوتر شما روشن است اطلاعات این سایت ها حتی اگر آنها را باز نکرده باشید مرتبا به روزرسانی میشود که این کار باتری لپ تاپ شما را مصرف میکند.

هارد دیسک را مرتب کنید:

یکی از عوامل موثر در افزایش طول عمر باتری مرتب کردن هارد دیسک لپ تاپ است. هر چه هارد دیسک لپ تاپ شما منظم تر باشد لپ تاپ عملکرد سریع تری داشته و باتری کمتری مصرف میشود. برای مرتب کردن هارد دیسک لپ تاپ کافی است هر چند مدت یک بار عملیات «دیفراگ» را برای لپ تاپ انجام دهید. این کار باید زمانی انجام شود که لپ تاپ به برق وصل است.

استفاده از پنجره های خصوصی

وقتی در حال جستجو در اینترنت هستید بهتر است از پنجره های خصوصی استفاده نمایید. این کار پر کردن خودکار سیستم را قطع کرده و مصرف انرژی آن را کمتر میکند. هر چند این کار ممکن است کمی زمان بر باشد اما در کاهش مصرف باتری شما بسیار موثر خواهد بود.

نکات پایانی

در این مطلب سعی کردیم مهمترین نکات در زمینه افزایش عمر مفید باتری لپ تاپ را برای شما توضیح دهیم اما راهکارهای دیگری نیز برای کاهش مصرف باتری و بهبود طول عمر آن وجود دارد. شما چه راهکاری برای افزایش طول عمر مفید باتری لپ تاپ ها دارید؟ نظرات خود را با در میان بگذارید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *