گرم شدن یخچال

یخچال از مهمترین لوازم برقی خانه است و در عین حال ممکن است بیشتر از لوازم برقی دیگر در معرض خراب شدن قرار بگیرد زیرا تنها وسیله ی برقی است که همیشه روشن است.گاهی اوقات ممکن است یخچال نتواند به خوبی هوای خنک تولید کند و داخل آن گرم باشد.گرم شدن یخچال باعث می شود اکثر قطعات آن از کار بیوفتد و توانایی خنک کردن مواد داخل یخچال را نداشته باشد. وجود مشکل در گردش هوای داخلی یخچال و خراب شدن هر یک از قطعه های آن می تواند باعث گرم شدن یخچال و کاهش فعالیت موتور شود که در نتیجه منجر به کارنکردن یخچال می شود. در این مقاله سعی داریم به بررسی دلایل خنک نکردن یخچال بپردازیم.

گرم شدن یخچال دلایل متعددی دارد که در این مقاله به بررسی چند مورد آن می پردازیم:

 1. وجود مشکل در لاستیک دور در یخچال
 2. ایراد در سیم کشی و برق یخچال
 3. پر بودن بیش از حد قفسه های یخچال
 4. خرابی فن کندانسور
 5. خرابی ترموستات یخچال
 6. کمبود گاز

وجود مشکل در لاستیک  دور در یخچال:

دور فضای داخلی یخچال ها توسط یک نوار پلاستیکی دور گیری شده و وظایف متعددی دارد از جمله:

 • جلوگیری از باز ماندن در یخچال
 • جلوگیری از ورود هر نوع کثیفی ، چربی و گرد و خاک به داخل محفظه یخچال
 • حفظ سرمای درون یخچال

بنابراین وجود مشکل در این لاستیک می تواند باعث گرم شدن یخچال شود.

ایراد در سیم کشی و برق یخچال

یکی از دلایلی که می تواند باعث گرم شدن یخچال شود، خرابی سیم کشی و اتصالات برقی یخچال است. اگر اتصالات برقی یخچال مشکل داشته باشد باعث روشن و خاموش شدن مداوم دستگاه شده و موتور یخچال فرصت کافی برای خنک کردن یخچال را ندارد.

در صورت بروز چنین مشکلی در ابتدا باید پریز برق را تعمیر کنید یا محافظ آن را عوض کنید.

اگر دلیل گرم شدن یخچال اتصالات برقی باشد، تنها با عوض کردن محافظ مشکل برطرف می شود و نیازی به تعمیر یخچال نیست.

پر بودن بیش از حد قفسه های یخچال

اصلی ترین دلیلی که باعث می شود یخچال سرمای درون خودش را حفظ کند و با کمک آن محصولات غذایی و داروها و . . . را نگهداری کند ، فرایند جریان هوا است.

هوا با جریان داشتن در بین قفسه های یخچال باعث می شود فضای داخلی یخچال خنک بماند، اما زمانی که قفسه های یخچال بی شاز حد گنجایش آن پر باشد، هوا به اندازه کافی در طبقات یخچال جریان نخواهد داشت و دمای داخلی یخچال گرم می شود. همچنین پر بودن قفسه های یخچال باعث خراب شدن موتور دستکاه نیز میشود زیرا موتور برای سرد کردن یخچال بیشتر کار می کند و ممکن است در اثر پر کاری دچار مشکل شود.

خرابی فن کندانسور

کندانسور یخچال همان رادیاتورخنک کننده گاز یخچال می باشد. برای سرد سازی یخچال هوای داخل یخچال از بین لوله های مبرد که کندانسور نامیده می شود جریان پیدا می کند تا گرمای گاز به بیرون منتقل شود. گاهی ممکن است به مرور زمان گرد و غبار در کندانسور جمع شود وکندانسور نتواند یخچال را خنک کند و باعث گرم شدن یخچال شود. اگر عملیات خنک سازی یخچال صورت نگیرد به کمپرسور یخچال فشار زیادی وارد می شود و حتی ممکن است باعث سوختن کمپرسور یخچال شود.

خرابی ترموستات یخچال

ترموستات یخچال کنترل کننده سیستم سرمایشی یخچال است که ر یخچال های قدیمی و مدرن متفاوت است. در یخچال های قدیمی به صورت شماره دار و در یخچال های مدرن به صورت نمایشگر دیجیتال است.

همان طور که گفته شد وظیفه ترموستات تنظیم دمای داخل یخچال است و اگر به درستی کارنکند انرژی زیادی هدر می رود، دستگاه دچار مشکل می شود و مواد غذایی داخل یخچال یخ می زند یا از گرما خراب می شود.

برخی از دلایلی که نشان دهنده ی خراب شدن ترموستات است، عبارتند از :

 • خنک نبودن مواد غذایی
 • بیش از حد سرد بودن یخچال
 • نوسان دمای داخلی یخچال
 • کار کردن مداوم یخچال

خرابی ترموستات یخچال

کمبود گاز

ممکن است یرخی مواقع متوجه شوید که یخچال سرمای کافی ندارد و دمای داخل آن گرم است. یکی از عوامل گرم شدن یخچال کم شدن گاز آن است.

ممکن است برخی از مردم به اشتباه فکر کنند که کم شدن گاز یخچال بر اثر باز ماندن درب یخچال و یا زیاد مصرف کردن یخچال باشد، در صورتی که این باور اشتباه است زیرا گاز یخچال داخل لوله های مدار یخچال محبوس است و فقط زمانی که در مدار سیکل چرخش گاز سوراخ ایجاد شود، گاز به بیرون نشت پیدا می کند.

برای این که تشخیص دهیم که آیا گاز یخچال خالی شده یا نه چند راه حل وجود دارد:

 1. اگر گاز یخچال نشت پیدا کند و گاز درون مدار کم شود، یخچال به دمای مناسب نمی رسد ،یکسره کار می کند و ابتدای اوپراتور برفک می زند.
 2. اگز گاز یخچال خالی شود، موتور یکسره کار می کند و لوله های اوپراتور و لوله برگشت گاز به کمپرسور گرم می شود.

اگر چنین اتفاقی بیوفتد ، صدای یخچال تغییر می کند و در صورت تعمیر نکردن آن کمپرسور دچار مشکل می شود.

 گاهی ممکن است برای تعمیر یخچال دچار مشکل شوید و دسترسی راحتی به نمایندگی تمامی برند هارا نداشته باشید، پس برای حل مشکل میتوانید تعمیر یخچال  خودتان را به کارشناسان و متخصصین حرفه ای سرویس یار بسپارید.

 کارشناسان سرویس یار با دانش و تجربه ای بسیار در زمینه تعمیرات لوازم خانگی این افتخار را دارند که در خدمت شما عزیزان باشند. بعلاوه خدمات سرویس یار شامل: 1- 6ماه گارانتی خدمات 2- متخصصان مجرب 3- پشتیبانی 24 ساعته 4-هزینه های منصفانه و 5- سرعت در ارائه خدمات می باشد.

 شما میتوانید جهت درخواست تعمییرات خود از طریق سایت سرویس یار و یا تماس با شماره تلفن 09123625404 درخواست خود را همین حالا ثبت کنید.

برخی دیگر از خدمات سرویس یار شامل:

تعمیر ماشین لباسشویی، تعمیر ماشین ظرفشویی ، تعمیر کولر گازی ، تعمیر یخچال و … می باشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *