تابستان، فصل سفر و فعالیت‌های جذاب است که می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد. با این وجود، در این فصل، گرمای هوا حتی به داخل خانه شما نیز راه می‌یابد. بنابراین نیاز پیدا می‌کنید تا از نوعی خنک کننده هوا در منزل یا محل کار خود استفاده کنید. پنکه، کولر آبی و کولرگازی، انتخاب‌هایی هستند که برای این منظور در پیش روی شما قرار دارند. با این حال، در حالی که همه‌ی این دستگاه‌ها شما را خنک می‌کنند، تفاوت‌هایی نیز با هم دارند. انتخاب تهویه مناسب به شما کمک می‌کند تا تعادل مناسب بین دمای آسایش و مصرف انرژی را حفظ کنید. ما در این راهنما به بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌های کولرگازی و کولر آبی خواهیم پرداخت تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

کولر گازی چیست؟

کولر گازی که به آن AC یا تهویه مطبوع نیز گفته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های خنک کننده مورد استفاده در سراسر جهان است. با تکیه بر مبردهایی که گرما را جذب می‌کنند و هوای تازه را پس می‌دهند، اتاق را به طور موثر خنک می‌کند. کولرگازی در انواع، اندازه‌ها و درجه‌های کارایی مختلف وجود دارد.

کولرگازی چگونه کار می‌کند؟

فرآیندهایی که در داخل تهویه مطبوع اتفاق می‌افتند، به دلیل کارکرد بسیاری از سیستم‌ها در مدت زمان کوتاه، می‌توانند بسیار پیچیده باشند. به طور خلاصه، تهویه مطبوع مانند یک یخچال کار می‌کند. این دستگاه از مبرد استفاده می‌کند. مبرد، یک ‌ترکیب شیمیایی است که گرما را از واحد داخلی به قسمت بیرونی منتقل می‌کند. دستگاه‌های تهویه مطبوع دارای دو واحد اصلی تبخیر و تراکم هستند. دمای گرمتر توسط سیستم جذب می‌شود و روی لوله اواپراتور جریان می‌یابد که در حین جذب گرما با مبرد، آن را خنک می‌کند. این هوا، از طریق واحد کندانسور به بیرون پمپ می‌شود و هوای گرم را به هوای خنک تبدیل می‌کند. سپس دوباره به داخل قطعه داخلی منتقل می‌شود.

دستگاه تهویه مطبوع

در صورتی که کولر گازی شما در هر یک از بخش‌های فوق دچار خرابی شد، می‌توانید با سرویس یار تماس بگیرید.

انواع تهویه مطبوع

انواع تهویه مطبوع شامل موارد زیر است:

کولرهای پنجره‌ای

کولر گازی پنجره‌ای یا سنتی رایج‌ترین واحدهای تهویه مطبوع هستند که بر روی پنجره‌ها نصب می‌شوند.

تهویه مطبوع مرکزی

تهویه مطبوع مرکزی، یک واحد کارآمد است که به شما کمک می‌کند چندین اتاق را به طور همزمان خنک کنید. یک دستگاه AC بر روی یک پنجره نصب و یک تهویه مطبوع مرکزی روی سقف نصب می‌شود. به همین جهت این مدل، برای کسانی که می خواهند در فضا صرفه جویی یا جذابیت زیبایی اتاق خود را حفظ کنند، گزینه‌ای عالی است.

کولرهای گازی اسپیلت

کولر گازی اسپیلت بر اساس نام خود از دو یا چند واحد داخلی متصل به یک واحد خارجی تشکیل شده است. یونیت خارجی شامل کندانسور و کمپرسور است. این مدل راه‌اندازی، عملکرد بی‌صداتری ایجاد می‌کند.

تهویه مطبوع پرتابل

تهویه مطبوع قابل حمل، یک دستگاه خنک کننده مستقل با یک شلنگ است که به بیرون هدایت می‌شود. این گزینه برای مناطقی با محدودیت نصب است. با این حال، از آنجایی که همه چیز در یک جزء داخلی موجود است، یک کولر گازی پرتابل، می‌تواند پر سر و صدا باشد.

انواع کولر گازی

مزایای داشتن کولر گازی

 • کولر گازی، یک دستگاه تهویه مطبوع کارآمد است که ضمن از رفع رطوبت، فضای شما را خنک می‌کند.
 • برای گرم کردن خانه در فصول سرد سال، می‌توانید از کولر گازی استفاده کنید.
 • یک دستگاه تهویه مطبوع با فیلترهای تخصصیف می‌تواند به از رفع ذراتی که می‌توانند باعث آلرژی و حملات آسم شوند، کمک کند.
 • استفاده از دستگاه‌های تهویه مطبوع نیز می‌تواند به دفع حشرات و انگل‌ها کمک کند.

معایب داشتن کولر گازی

 • استفاده از کولر گازی ممکن است باعث خشکی پوست شود.
 • اگر فیلتر تهویه مطبوع خود را تمیز نکنید، به دلیل تجمع کثیفی، در معرض علائم آلرژی قرار خواهید گرفت.
 • انتخاب کولرگازی اشتباه، ممکن است قبض برق شما را به شدت افزایش دهد.

برای تعمیر انواع کولر گازی، می‌توانید با کلیلک بر روی این بخش، درخواست خود را ثبت کنید.

در ادامه مقایسه کولر گازی و کولر آبی، به معرفی کولر آبی و نحوه عملکرد آن می‌پردازیم.

کولر آبی چیست؟

مانند کولرهای گازی، کولرهای آبی یا کولرهای تبخیری نیز از نظر تنظیم دمای داخل خانه کارآمد هستند. در حالی که این دو هوای سرد را فراهم می‌کنند، فرآیندهای آنها متفاوت است.

کولر آبی چگونه کار می‌کند؟

بر خلاف کولرهای گازی که هنگام وصل و روشن شدن به طور خودکار کار می‌کنند، کولرهای آبی برای کاهش دما به آب نیاز دارند. کولر آبی معمولاً از یک فن داخلی، یک مخزن آب و یک پد تشکیل شده است. خنک‌سازی تبخیری با دمیدن هوای گرم در آب خنک برای بهبود دما اتفاق می‌افتد. فن، هوای گرم را به داخل پد خنک کننده می‌دمد. سپس این پد آب را از ظرف جذب می‌کند. آب تبخیر می‌شود و دما را کاهش می‌دهد. سپس هوای سرد به داخل اتاق دمیده می‌شود.

کولر آبی

مزایای داشتن کولر آبی

 • کولرهای آبی در مصرف انرژی کارآمد هستند.
 • برخی از کولرهای آبی فضای کمتری را نسبت به برخی از کولرهای گازی اشغال می‌کنند.
 • کولر آبی قابل حمل نیازی به نصب ندارد، به این معنی که می‌توانید آن را از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل کنید.

معایب داشتن کولر آبی

 • کولرهای آبی ممکن است آب زیادی مصرف کنند.
 • برخلاف کولرهای گازی، کولرهای آبی قبل از کار، نیاز به آماده سازی دارند.
 • کولرهای آبی ممکن است برای مناطق مرطوب بهترین گزینه نباشند.

کولر گازی و کولر آبی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

هم کولر گازی و هم کولر آبی، برای خنکی هوای اتاق کار می‌کنند. تفاوت اصلی آنها در نحوه عملکرد آنها نهفته است. یک تهویه مطبوع از طریق یک مبرد کار می‌کند، در حالی که یک کولر آبی با یک موتور کار می‌کند. یک تهویه مطبوع همچنین دارای طراحی پیچیده‌تری است که شامل عملکردهایی مانند فیلتراسیون می‌شود که به طور موثر در بهبود کیفیت هوا کار می‌کنند. علاوه بر این، تهویه مطبوع، توانایی گرمایش اتاق را در زمان سردتر دارد.

انتخاب بین کولرها: به کدام یک نیاز دارید؟

برای انتخاب بین کولر گازی و کولر آبی، موارد زیر را در نظر بگیرید:

عملکرد

کولرهای آبی در مکان‌هایی با گرمای خشک، بهترین عملکرد را دارند. با این حال، اگر رطوبت بالا باشد، کولر آبی ممکن است ناکارآمد باشد. از طرف دیگر، تهویه مطبوع یک دستگاه خنک کننده همه کاره‌تر است که می‌تواند برای سرمایش، گرمایش، فیلتراسیون و رطوبت زدایی کار کند.

هزینه

وقتی نوبت به قیمت اولیه هنگام خرید می‌رسد، کولرهای آبی مقرون به صرفه‌تر از کولرهای گازی هستند. اگر بودجه کمتری دارید، کولر آبی انتخابی ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر برای جایگزینی یک فن معمولی است. همچنین هزینه‌های جاری کمتری نسبت به تهویه مطبوع دارد. اما اگر بودجه بیشتری دارید، ارزش آن را دارد که روی یک کولر گازی مدرن، سرمایه گذاری کنید.

مصرف برق

کولرهای آبی، مصرف انرژی کمتری نسبت به کولرهای گازی دارند. این به این دلیل است که کولرهای گازی عملکردهای پیچیده‌تری دارند که به انرژی متکی هستند. کولر آبی یک گزینه خنک کننده سازگار با محیط زیست است. اگر تهویه مطبوع را انتخاب می‌کنید، به دنبال واحدهای کم مصرف باشید که متناسب با اندازه اتاق شما باشد تا مصرف انرژی خود را تا حد امکان کاهش دهید.

سهولت استفاده

کولر گازی می‌تواند با یک کنترل از راه دور یا یک برنامه هوشمند کار کند، بنابراین نیازی به ایستادن در نزدیکی دستگاه برای روشن کردن یا تنظیم آن نیست. همچنین دارای ویژگی‌های مختلفی از جمله توربو و فیلترهای تخصصی است که می‌توانید از طریق کنترل از راه دور نیز به آنها دسترسی داشته باشید.

با استفاده از این توضیحات، می‌توانید برای خرید انواع کولر اقدام کنید. همچنین برای دریافت خدمات تعمیر کولر گازی، می‌توانید با سرویس یار به شماره 09123625404 تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *