علت خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ چیست؟

منتشرشده توسط فرشاد ذوقی در تاریخ

یکی از مشکلاتی که اغلب کاربران در هنگام کار با لپ تاپ با آن مواجه شده اند خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ است. قطعا برای شما هم پیش آمده که در هنگام کار با لپ تاپ سیستم به طور ناگهانی خاموش شده و دیگر روشن نشده باشد و یا ممکن است سیستم به کندی عمل کرده و ناگهان ریستارت شود. در چنین شرایطی ابتدا باید خونسردی خود را حفظ کرده و نگران نشوید. روشن نشدن لپ تاپ میتواند به چند دلیل مختلف باشد. در این مطلب قصد داریم دلایل مختلف خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ و بهترین راهکارها برای روشن کردن آن در این شرایط را برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

منبع برق لپ تاپ

اولین علت احتمالی برای روشن نشدن لپ تاپ، وجود مشکل در منبع برق لپ تاپ است! لپ تاپ ها برای روشن شدن به برق یا باتری شارژ شده احتیاج دارند. شما میتوانید با اتصال شارژر لپ تاپ به برق آن را شارژ نمایید و زمانی که شارژ آن کامل شد شارژر را از برق بکشید. همچنین میتوانید باتری را از لپ تاپ جدا کرده و در هنگام کار با لپ تاپ آن را مستقیما به برق وصل کنید. نحوه شارژ کردن لپ تاپ بسیار مهم است زیرا برخی از افراد با بی توجهی و شارژ کردن اشتباه سیستم به مرور موجب خرابی باتری و منبع برق لپ تاپ شوند.

وقتی مشکل از باتری لپ تاپ است

شارژ کردن اشتباه لپ تاپ از مهمترین دلایل خراب شدن باتری لپ تاپ است. برای مثال شارژ کردن چند باره لپ تاپ در طول روز و یا خارج کردن به موقع شارژ از برق میتواند به مرورعمر باتری لپ تاپ را کاهش دهد و بر روی بازدهی آن تاثیر منفی بگذارد. اگر باتری را از سیستم جدا و لپ تاپ را مستقیما به برق وصل کردید و روشن شد یعنی مشکل از باتری لپ تاپ است. شارژ نبودن باتری، درست شارژ نشدن باتری، کم شدن شارژ و خالی شدن سریع باتری نشانه خرابی احتمالی باتری لپ تاپ شما است. اگر مشکل از باتری لپ تاپتان باشد بهتر است هر چه زودتر تعمیر با تعویض آن را به یک متخصص بسپارید.

کابل شارژ خراب شده:

برای اطمینان از سالم یا خراب بودن باتری لپ تاپ کافی است این تست را انجام دهید. اگر باتری لپ تاپ شما قابل جداسازی است ابتدا باتری را از لپ تاپ جدا کرده و سپس سیستم را مستقیما از طریق کابل شارژ مستقیما به برق وصل کنید. اگر لپ تاپ روشن شد یعنی مشکل از باتری است. اما اگر لپ تاپ روشن نشد احتمالا مشکل از کابل شارژ است. کابل شارژ ممکن است به دلایلی مانند عدم نگهداری صحیح و استفاده نامناسب آسیب دیده باشد. اگر باتری لپ تاپ شما متحرک و قابل جداسازی نیست در صورتی که موارد بعدی علت روشن نشدن لپ تاپتان نبود باید تعمیر آن را هر چه زودتر به یک متخصص بسپارید.

فن لپ تاپ را بررسی کنید:

اگر مشکل از منبع برق لپ تاپ نبود باید به دنبال دیگر عوامل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ باشیم. یکی از مهمترین احتمالات در این شرایط خرابی فن لپ تاپ است. برای بررسی این مساله دکمه پاور لپ تاپ را فشار دهید و لپ تاپ را تا نزدیکی گوش بیاورید و به صدای آن گوش دهید. لپ تاپ های جدید غالبا مجهز به محافظ حرارتی هستند که در صورت گرم شدن بیش از حد پردازنده لپ تاپ سیستم را خاموش میکنند تا به آن آسیبی نرسد. این مساله زمانی که لپ تاپ خود را بر روی سطح نرمی مانند بالش و تخت قرار دهید بیشتر ممکن است پیش بیاید. در این حالا سیستم خاموش شده و تا زمانی که خنک نشود روشن نخواهد شد.

نکته

برای پیشگیری از این مساله باید همواره از باز بودن دریچه های لپ تاپ و فن اطمینان حاصل کنید. بنابراین اگر لپ تاپتان خاموش شد و مشکل از فن آن باشد باید پیش از روشن کردن دوباره دستگاه از خنک شدن آن اطمینان حاصل کنید زیرا گرما میتواند به برد لپ تاپ آسیب جدی وارد نماید. عملکرد فن و تهویه هوا برای کارکرد صحیح لپ تاپ بسیار ضروی است و اگر متوجه خرابی فن شدید باید هر چه زودتر برای تعویض آن اقدام نمایید.

اگر مشکل از صفحه نمایش باشد:

یکی دیگر از احتمالات روشن نشدن لپ تاپ وجود اشکال در صفحه نمایش است. گاهی مشاهده میشود هنگام روشن کردن لپ تاپ با وجود روشن شدن چراغ فن و سالم بودن هارد دیسک و فن هیچ تصویری بر روی لپ تاپ دیده نمیشود که میتواند نشان دهنده خرابی صفحه نمایش باشد. برای اطمینان از این مساله چراغ اتاق را ببندید و به صفحه نمایش لپ تاپ نگاه کنید تا از سلامت آن اطمینان حاصل شود. در این شرایط باید تمامی صفحه نمایش های خارجی مانند مانیتور، پروژکتور و … را ببندید تا ویندوز بالا آمده و لپ تاپ روشن شود. اگر مشکل از صفحه نمایش باشد باید لپ تاپتان را به یک مرکز معتبر در زمینه تعمیر کامپیوتر بسپارید.

لپ تاپ را به حالت سیف مد ببرید

اگر لپ تاپ را روشن میکنید اما بوت نمیشود بهتر است به حالت سیف مود بروید و مشکل را پیدا کنید. برای این کار کافی است به محض روشن کردن لپ تاپ دکمه f8 را فشار دهید تا منوی راه اندازی سیف مد نشان داده شود. وقتی حالت سیف مد را باز کردید میتوانید تغییرات لازم را اعمال کنید تا لپ تاپ روشن شود. همچنین در این حالت میتوان در صورت خرابی نام کاربری نام جدیدی برای آن بسازید. در این حالت میتوانید از گزینه های تعمیر لپ تاپ استفاده کرده و آن را روشن نمایید.

مشکلات داخلی

اگر لپ تاپ شما خاموش شده و روشن نمیشود و تمام دلایل ذکر شده در بالا درباره آن صدق نمیکند باید احتمال وجود مشکلات داخلی را در نظر بگیرید. وجود مشکلات داخلی مانند شکستگی یا آسیب مادربرد داخلی، آسیب دیدگی مدارهای شارژ، خرابی کارت گرافیک و RAM، آسیب به برق استاتیک و مشکلات نرم افزاری میتواند منجر به خاموش ناگهانی لپ تاپ و روشن نشدن آن باشند. در صورتی که سیستم شما نیز با مشکل خاموش ناگهانی مواجه شده و خودتان قادر به رفع آن نیستید بهتر است در اسرع وقت تعمیر آن را به یک مرکز معتبر در این زمینه بسپارید.

دسته‌ها: تعمیرات لپ تاپ

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *