علت سر و صدای زیادی فن لپ تاپ چیست؟

منتشرشده توسط فرشاد ذوقی در تاریخ

سروصدای زیادی فن لپ تاپ

یکی از مشکلات رایج در لپ تاپ ها ایجاد سروصدای زیادی فن لپ تاپ در زمان روشن بودن دستگاه است که میتواند دلایل زیادی داشته باشد. در هنگام کار با لپ تاپ ممکن است صداهایی از آن شنیده شود که نگران کننده باشد. البته برخی از این صداها معمول بوده و جای نگرانی ندارد اما در صورتی که این سروصدا بیش از حد باشد میتواند نشان دهنده خرابی فن دستگاه باشد. در این حالت فن نمیواند جریان هوا را به صورت مطلوب در سیستم ایجاد کند که منجر به داغ شدن بیش از حد دستگاه و ایجاد این سروصداهای آزاردهنده میشود. در این مطلب شما را با مهمترین دلایل شنیدن صداهای غیرطبیعی فن لپ تاپ و نحوه برطرف کردن آن آشنا میکنیم. با ما همراه باشید.

مقدمه

صداهای بلند و غیرمعمول لپ تاپ در اغلب موارد ناشی از وجود مشکل و خرابی در فن دستگاه است. اگر شما هم به تازگی در هنگام روشن کردن لپ تاپتان و کار با آن متوجه صداهای بلند و غیرطبیعی از فن آن شده اید باید هر چه زودتر برای رفع این مشکل اقدام کنید.  این مشکل میتواند به علل مختلفی ایجاد شده باشد که در مواردی خودتان میتوانید اقدام به رفع آنها نمایید اما در صورتی که نتوانستید این مشکل را خودتان حل کنید باید هر چه زودتر لپ تاپ خود را به یک مرکز تعمیر معتبر و مطمئن بسپارید تا هر چه زودتر مشکل فن آن را برطرف نمایند. ابتدا مهمترین دلایل صدای زیاد و غیرطبیعی فن لپ تاپ را برررسی میکنیم:

باز بودن برنامه های مختلف سیستم

اگر برنامه های مختلف لپ تاپ که در حال حاضر به آنها احتیاج ندارید را باز بگذارید حرارت و گرمای زیادی در سیستم ایجاد میشود که این مساله موجب داغ شدن لپ تاپ میشود. در این حالت فن لپ تاپ برای ایجاد هوای مطلوب و خنک برای سیستم مجبور است سریعتر کار کند تا این هوای گرم تعدیل شود و همین مساله موجب ایجاد سروصدای بیشتر در فن لپ تاپ میشود. بنابراین وقتی به برنامه ای احتیاج ندارید آن را ببندید تا فشار کمتری به سیستم و فن لپ تاپ وارد شود. به طور معمول بعد از بستن برنامه های سنگین باید سروصدای لپ تاپ کمتر شود.

چگونه برنامه هایی که در پس زمینه ویندوز اجرا شده را ببندیم؟

باز بودن برنامه های مختلف مانند اینترنت (اگر بیش از نیم ساعت روشن بماند) موجب میشود که CPU گرمای زیادی در لپ تاپ ایجاد کند و در نتیجه فن باید سریعتر کار کند تا این دما را تعدیل کند. بنابراین برنامه هایی که در پس زمینه ویندوز اجرا شده اما به آنها نیازی ندارید باید بسته شوند تا دمای سیستم کاهش یابد. برای بستن این برنامه های غیر ضروری باید به این شیوه عمل کنید: ابتدا به بخش System Configuration  از Start بروید و در آنجا Run را انتخاب کنید سپس عبارت msconfig را تایپ کنید و سپس بر روی OK کلیک کنید. در صفحه ظاهر شده تب Startup را پیدا کرده و انتخاب نمایید. در اینجا میتوانید تنها برنامه های ضروری که به محض بوت شدن سیستم میخواهید فعال شوند را انتخاب نمایید.

نفوذ گرد و غبار زیاد در لپ تاپ

یکی از مهمترین علل صدای زیادی  فن لپ تاپ کثیف بودن فضای داخلی لپ تاپ است. اگر شما زیاد با لپ تاپتان کار میکنید باید به نظافت آن بسیار اهمیت بدهید و هر چند وقت یک بار آن را با روش های صحیح تمیز کنید. نفوذ گرد و غبار به درون لپ تاپ عمل تهویه و چرخش فن ها را با مشکل مواجه میکند و مانع از خروج هوای گرم از لپ تاپ میشود. در این حالت فن ها برای جبران این کندی سریعتر میچرخند که موجب ایجاد سروصداهای بلند و آزاردهنده ای میشود. برای رفع این مشکل و تمیز کردن فضای داخلی لپ تاپ بهتر است از یک مرکز معتبر در زمینه تعمیر لپ تاپ کمک بگیرید.

نکته مهم

به طور کلی توصیه میکنیم لپ تاپ خود را هر چند وقت یک بار با اسپری و پارچه مخصوص تمیز کنید و در هنگام کار با لپ تاپ از خوردن خوراکی و غذا خودداری کنید. تکه های خوراکی و گرد و غبار به مرور از طریق صفحه کلید و دیگر بخش ها وارد لپ تاپ شده و موجب کثیف شدن آن میشوند. مراقب باشید که در هنگام تمیز کردن لپ تاپ به هیچ وجه اسپری را روی آن نزنید زیرا موجب نفوذ اسپری به بخش های داخلی لپ تاپ و خرابی آن میشود. برای این کار تنها باید اسپری را روی پارچه مخصوص بزنید و سپس آن را به آرامی روی بخش های مختلف لپ تاپ بکشید تا تمیز شود.

فرآیند پنهان شده و یا به درستی اجرا میشود:

اگر هیچکدام از موارد فوق در مورد لپ تاپ شما صدق نمیکند باید عوامل دیگر را بررسی کنید. اگر تمام برنامه های اضافه را میبندید، فن لپ تاپ سالم است و خود لپ تاپ نیز در محیطی با دمای ایده آل و خنک قرار دارد اما همچنان صداهای بلند و عجیبی از آن میشونید احتمالا لپ تاپ شما با مشکل نشت حافظه زمانی مواجه است. این حالت زمانی اتفاق می افتد که یک برنامه به علت دریافت بخشی از حافظه سیستم عامل از قدرت پردازشگر آن بکاهد زیرا نمیتواند این حافظه را آزاد کرده و بازگرداند.

فن لپ تاپ خراب شده:

اگر مدت های زیادی است که از خرید لپ تاپتان گدشته و سال هاست که از آن استفاده میکنید اما سروصدای آن در چند وقت اخیر خیلی بیشتر شده ممکن است فن آن کهنه یا خراب شده باشد. در واقع وقتی فن مدت های زیادی کار کند کارایی اولیه خود را از دست میدهد. علل دیگری مانند جابجایی های مکرر لپ تاپ، وارد شدن ضربه به لپ تاپ، جابجایی فن از جای اصلی اش و … نیز میتواند موجب خرابی فن لپ تاپ شود. اگر فن از جای اصلی اش جابجا شده باشد در هنگام حرکت صدایی برخورد آن به چیزی مرتبا شنیده میشود. به هر صورت اگر مدت زیادی است که  لپ تاپتان را خریداری کرده اید احتمالا باید به فکر خرید یک فن جدید برای لپ تاپتان باشید. خوشبختانه قیمت خرید یک فن جدید برای لپ تاپ چندان زیادی نیست و حتی ممکن است کمتر از قیمت تعمیر آن باشد.

چگونه مشکل صدای زیادی فن لپ تاپ را برطرف کنیم؟

تا اینجا دلایل اصلی سروصدای فن لپ تاپ را بیان کردیم اما پس از مشخص شدن علت باید به فکر رفع مشکل صدای زیادی فن لپ تاپ باشیم. اگر در هنگام کار با لپ تاپ متوجه صدای غیرعادی فن دستگاه شدید نگران نباشید شما میتوانید به روش آسانی که در ادامه ذکر میکنیم این مشکل را خودتان برطرف نمایید.

کاربرد فن های خنک کننده لپ تاپ

لپ تاپ ها سخت افزارهای حساستری نسبت به کامپیوتر ها دارند و بهتر است آنها را به صورت مداوم روشن نگه ندارید تا فن آنها دچار آسیب نشود. اما در صورتی که مجبورید از لپ تاپتان هر روز استفاده یکنید و باید ساعت ها آن را روشن نگه دارید میتوانید با خرید فن خنک کننده لپ تاپ از خرابی فن آن جلوگیری کنید. اگر میخواهید فن لپ تاپتان مدت زمان زیادی عمر کند بهتر است با خرید فن های خنک کننده لپ که باید درست در زیر لپ تاپ قرار گیرند به عملکرد بهتر فن لپ تاپ و کاهش سرعت آن کمک کنید تا دیرتر خراب شوند. اغلب این فن ها معمولا ساختاری از جنس فلز دارند که بر پایه ای سوار است. درون این دستگاه دو فن کوچک داخلی تعبیه شده که با قرار گیری بر پایه، سطحی مسطح در زیر لپ تاپ ایجاد میکنند. برای استفاده از این فن ها باید آنها را از طریق کابل USB به لپ تاپ کنید.

صدای فن لپ تاپ را از طریق تنظمیات دستگاه کم کنید:

روش دیگر برای کاهش سروصدای لپ تاپ تغییر در تنظمیات آن است. برای این کار ابتدا کنترل پنل را باز کرده و سپس از مسیر Hardware and Sound بر روی Power Options کلیک کنید.  سپس بر روی گزینه Change Plan Settings کلیک کرده و سپس عبارت Change Advanced Power Settings را انتخاب نمایید. حالا به سراغ باکس Power Options را انتخاب کنید و بر روی تب Advanced Settings کلیک کنید. در مرحله بعد باید روی Processor Power Management کلیک کنید و گزینه submenu را انتخاب کنید. حالا گزینه System Cooling Policy را انتخاب کرده و در منوی کشویی باز شده به وسیله موس میزان شدن کارکرد فن را کاهش دهید.

از برنامه های مخصوص کاهش صدا استفاده کنید:

یکی دیگر از راهکارهای موثر برای کاهش سروصدای زیادی فن لپ تاپ استفاده از نرم افزارهای مخصوص این کار است. بیشتر لپ تاپ های جدید برای بهبود عملکرد فن اجازه کنترل برنامه های جانبی برای کاهش دادن سرعت فن را صادر میکنند. این برنامه ها سرعت فن را کمتر میکنند که موجب کاهش سروصدای آن میشود. البته اگر سرعت فن را کم کنید موجب بالا رفتن دمای سیستم میشود که به مرور میتواند به سیستم شما آسیب بزند. با نصب این برنامه ها علاوه بر کاهش سرعت فن لپ تاپ و کمتر شدن سروصدای آن میتوانید اطلاعات جامعی درباره سخت افزار سیستم خود مشاهده کنید. برای کاربران ویندوز برنامه SpeedFan و برای کاربران مک برنامهsmc Fan Control مثال های خوبی در این زمینه است. با استفاده از این برنامه ها میتوان بر روی سرعت عملکرد فن نظارت داشت و صدای آن را کاهش داد.

تغییر سیستم عامل و تاثیر آن بر کاهش صدای فن

هر چند که این راهکار برای کاهش صدای فن چندان توصیه نمیشود اما در مواردی میتواند راهگشا باشد. اصولا سیستم عامل های ویندوز مانند ویندوز ۷ یا ویندوز ۱۰ سنگین هستند و ممکن است دمای لپ تاپ بالاتر برود اما با نصب نصب نسخه دسکتاپ ابونوتو لینوکس میتوان صدای فن را بسیار کاهش داد زیرا ابونوتو سبک بوده و برنامه هایی مانند فایروال و آنتی ویروس ویندو که شدت پردازش لپ تاپ را افزایش میدهند در آن وجود ندارد. یک راهکار ساده برای نصب لینوکس استفاده از برنامهUNetbootin  است که میتوانید آن را با استفاده از فلش بر روی لپ تاپ نصب نمایید.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم شما را با مهمترین علل سروصدای زیادی فن لپ تاپ آشنا کرده و راهکارهای موثر برای رفع آن را به شما آموزش دهیم. شما چه تجربه ای در این زمینه دارید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را ذیل همین متن با ما در میان بگذارید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *