امروزه یکی از پر استفاده‌ترین سیستم‌های گرمایشی در منازل و دیگر محل‌ها، پکیج است که کاربری ساده‌تری از دیگر انواع سیستم گرمایشی دارد. پیش از خرید این وسیله، لازم است تا مواردی را بررسی کنید. یکی از این موارد، مقایسه برندها و کیفیت آن‌ها با یکدیگر است. دو برند مطرح تولید پکیج دیواری در ایران، ایران رادیاتور و بوتان هستند که بخش عظیمی از بازار را در اختیار دارند. هر کدام از این برندها ویژگی‌هایی دارند که باعث تمایز کیفیت و عملکرد آن‌ها در مقایسه با برندهای دیگر می‌شود.

در این نوشتار، به مقایسه دو پکیج شوفاژ دیواری ایران رادیاتور و بوتان می‌پردازیم. پیش از آن، شما را با پکیج، انواع آن و نحوه کارکردش آشنا خواهیم کرد.

پکیج چیست؟

پکیج‌ها‌، سیستم‌های گرمایشی محبوب هستند که جایگزین موتورخانه‌ها شده‌اند. این سیستم‌ها هم عملکرد آبگرمکن و هم موتورخانه را انجام می‌دهند. به طور کلی می‌توان گفت این سیستم‌های گرمایشی، علاوه بر تامین آب گرم مصرفی، محیط را نیز گرم می‌کنند. گرمایش محیط توسط رادیاتور، بخاری، فن و حرارت از کف انجام می‌شود.

از جمله دلایل مهمی که باعث محبوبیت بیشتر پکیج‌ها نسبت به موتورخانه‌ها شده است می‌توان به مواردی مانند کاهش هزینه خرید و نگهداری، کاهش مصرف سوخت، نگهداری آسان و کارایی بالای آن‌ها اشاره کرد.

نحوه عملکرد

نحوه کارکرد پکیج‌ها در تابستان و زمستان با هم متفاوت است که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم.

پکیج دیواری در فصل تابستان چگونه کار می‌کند

در تابستان که تنها نیاز به آب گرم وجود دارد، این عمل به صورت خودکار انجام می‌شود. با باز شدن شیر آب گرم، سنسور فشار آب، مشعل را روشن می‌کند و پس از بسته شدن شیر آب پکیج خاموش می‌شود. این فرمان از طریق برد الکترونیکی صادر می‌شود و سپس مبدل حرارتی ثانویه بلافاصله آب را گرم می‌کند.

پکیج دیواری در زمستان چگونه کار می‌کند

عملکرد پکیج در فصل زمستان کاملا متفاوت است، زیرا علاوه بر نیاز به آب گرم، گرمایش  رادیاتور و مدارهای گرمایش را نیز بر عهده دارد. در این سیستم اولویت آب گرم است و در مواقعی که شیر آب گرم باز می‌شود، سنسور آب گرم نیز روشن می‌شود. سنسور الکتریکی مدار رادیاتور نیز تا زمانی که آب گرم مصرفی باز است، قطع می شود. البته این قطعی موقتی است و با بسته شدن شیر آب گرم، مدار آب گرم رادیاتور وصل می‌شود. به این ترتیب آب گرم همیشه در دسترس خواهد بود.

انواع پکیج

به طور کلی پکیج‌های گرمایشی با توجه به موقعیت مکانی به دو دسته دیواری و زمینی و از نظر فن و مبدل، به چهار نوع دو مبدل فن‌دار، تک مبدل فن‌دار، دو مبدل بدون فن و تک مبدل بدون فن تقسیم می‌شوند.

پکیج دیواری

پکیج‌های دیواری به دلیل ایمنی بالا و اشغال نکردن فضای مفید یکی از متداول‌ترین سیستم‌های گرمایشی در سراسر جهان هستند. یکی از مزیت‌های مهم این سیستم‌ها، اندازه کوچک و تامین همزمان آب گرم و گرمایش محیط ساختمان است. پکیج‌های دیواری تبدیل کوچکتر از آبگرمکن‌های زیرزمینی هستند.

با استفاده از پکیج‌های دیواری تا حد زیادی در هزینه مصرف انرژی صرفه جویی و فضای کمتری در ساختمان اشغال می‌شود. این نوع وسیله گرمایشی، راندمان بسیار بالایی دارد و معمولا در تراس یا آشپزخانه قابل نصب است.

پکیج‌های دیواری علاوه بر گرمایش داخل خانه یا محل کار، آب گرم مورد نیاز ساکنین را با استفاده از رادیاتو، فن کویل یا گرمایش از کف تامین می‌کنند.

در این نوع پکیج، دود احتراق از طریق دودکش معمولی یا فن‌دار به محیط بیرون هدایت می‌شود. پکیج‌های فن دار بیشتر برای واحدهایی در نظر گرفته می‌شوند که داخل واحد نصب می‌شوند و طول مسیر افقی دودکش آنها بیشتر بیش از 3 متر است. دودکش پکیج‌های فن‌دار از نوع دو جداره است که یکی برای تخلیه دود و دیگری برای مکش اکسیژن برای احتراق استفاده می‌شود.

شما برای تعمیر انواع پکیج‌های دیواری ایران رادیاتور و بوتان، می‌توانید با سرویس یار به شماره 09123625404 تماس بگیرید.

تعمیر انواع پکیج

پکیج زمینی

پکیج‌های زمینی بر روی زمین قرار گرفته و نصب می‌شوند و انواع مشعل‌های گازی آن‌ها عملکرد بی صدا دارند. این نوع پکیج‌ها، در محیط‌ها و ساختمان‌هایی که نیاز به تولید گرمای بیشتر دارند مقرون به صرفه هستند.

پکیج‌های زمینی معمولا دارای مخزن کویل‌دار یا مخزن ذخیره آب هستند. تفاوت پکیج زمینی با نوع دیواری در محل نصب آن‌هاست. این تفاوت در مواقع قطع یا نوسانات فشار آب اهمیت زیادی پیدا می‌کند. پکیج‌های زمینی بیشتر برای ساختمان‌های چند طبقه و خانه‌ها و ویلاهای با متراژ بیشتر مناسب، کاربردی و اقتصادی هستند.

البته لازم به ذکر است که این سیستم گرمایش را نمی‌توان برای ساختمان‌های بزرگ مانند بیمارستان ها، مراکز تجاری و ساختمان‌های بزرگ عمومی استفاده کرد.

معرفی پکیج‌های ایران رادیاتور

شرکت ایران رادیاتور در ابتدا کار خود را با تولید و ساخت رادیاتورهای گرمایشی آلومینیومی آغاز کرد و به مرور زمان به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات گرمایشی در ایران تبدیل شد. پکیج ایران رادیاتور یکی از برندهای مطرح ایران و در حال حاضر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پکیج در ایران است.

معرفی پکیج‌های بوتان

شرکت بوتان در سال 1367 اولین آبگرمکن گازی دیواری ایران را وارد چرخه تولید و روانه بازار کرد. این شرکت در سال 1372 اولین پکیج دیواری خود را به بازار محصولات گرمایشی عرضه کرد.

شباهت‌ها و تفاوت‌های پکیج ایران رادیاتور و پکیج بوتان

به طور کلی یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده در تجهیزات تاسیسات، نوع خدمات ارائه شده توسط شرکت سازنده یا آن برند به مصرف کنندگان است. این موضوع شامل پکیج نیز می‌شود. بنابراین بهترین برند، برندی است که در درجه اول خدمات پس از فروش بهتری را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد.

برای مقایسه خدمات پس از فروش دو شرکت ایران رادیاتور و بوتان برای پکیج، می‌توانید با بررسی نظر مشتریان این دو محصول، به نتیجه درست برسید. اما به طور کلی می‌توان گفت خدمات پس از فروش شرکت ایران رادیاتور با توجه به ارائه خدمات نصب رایگان در تهران، قابل توجه‌تر است.

قیمت پکیج‌ ایران رادیاتور به نسبت مدل‌های شبیه به هم در برند بوتان، از قیمت مناسب‌تری برخوردار است. اما در مورد کیفیت محصولات، نمی‌توان به طور کلی مقایسه کرد. تفاوت دیگر این دو برند، تنوع محصولات است. شرکت ایران رادیاتور، علاوه بر پکیج دیواری، پکیج زمینی نیز تولید می‌کند.

بیشتر پکیج‌های این دو شرکت، از نظر راندمان به هم شباهت دارند. راندمان محصولات هر دو برند چیزی در حدود 93 درصد است. اگرچه ظرفیت‌های خروجی هر مدل از پکیج‌های بوتان و ایران رادیاتور با دیگر مدل‌ها تفاوت دارد.

شرایط نصب پکیج‌های دیواری

  • حداقل فاصله پکیج از دیوار یا کابینت مجاور باید 15 سانتی‌متر در دو طرف باشد.
  • حداقل فاصله از کف تا پایین بسته باید 120 سانتی‌متر باشد.
  • پکیج نباید بالای اجاق گاز و سایر وسایل گرمایشی نصب شود.
  • دستگاه باید حداقل یک متر از دیوار مقابل فاصله داشته باشد.
  • فاصله عمودی از درپوش تنظیم دودکش تا شیر دودکش باید حداقل 30 سانتی‌متر باشد.
  • کلاهک تنظیم پکیج دیواری هرگز نباید روی دریچه دودکش داخل دیوار نصب شود و باید حداقل 30 سانتی‌متر زیر دریچه دودکش نصب شود.

در صورت وجود هرگونه اشکال در نصب اولیه انواع پکیج، می‌توانید با سرویس یار به شماره 09123625404 تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *