نحوه به روز رسانی بایوس لپ تاپ

منتشرشده توسط فرشاد ذوقی در تاریخ

نحوه به روز رسانی بایوس لپ تاپ

بایوس یک قطعه کوچک متشکل از IC الکترونیکی است که بر عملکرد تمامی عناصر موجود در مادربرد نظارت می کند. به طور عامیانه بایوس یک میان افزار است که وظیفه بوت کردن لپ تاپ یا کامپیوتر بر عهده دارد. بایوس های امروزی از نوع (UEFI) هستند که بسیاری از محدودیت های گذشته را از سر راه برداشته اند و با محیطی گرافیکی و قابل استفاده با موس، ساده تر از قبل در اختیار کاربر هستند. تغییر در بایوس حتی به هنگام قطع برق حفظ می شود زیرا باتری سکه ای شکل از نوع ۳ ولت وظیفه حفظ اطلاعات حتی هنگام قطع برق بر عهده دارد.ضرورت  به روز رسانی بایوس لپ تاپ تنها زمانی مشخص می شود که کاربر با مشکلات درمان ناپذیری به مدت طولانی روبه رو شده باشد. در غیر این صورت اینکار به هیچ وجه ضرورتی ندارد. این مشکلات باید به شیوه ای باشند که با هیچ گونه راه حلی چون آپدیت ویندوز و ویروس کشی از میان نروند.

اگر دانش کافی در مورد تنظیمات بایوس لپ تاپ ندارید به هیچ وجه به قسمت تنظیمات بایوس نروید زیرا با کوچکترین تغییری امکان وارد آمدن آسیب به لپ تاپ وجود دارد. حتی در صورت فراموشی رمز بایوس ، ریست کردن آن کار دشواری می گردد که حتی گاها با برداشتن باتری لپ تاپ و تخلیه ی جریان نیز انجام نمی پذیرد.

زمان به روز رسانی بایوس لپ تاپ

به طور کلی زمانی معین شده برای به روز رسانی بایوس وجود ندارد تنها زمانی که با مشکلات درون برنامه های حاد  مواجه شدید که حتی با آپدیت ویندوز و آنتی ویروس این مشکل حل نشد می توانید به روز رسانی بایوس لپ تاپ انجام دهید. در غیر اینصورت به روز رسانی بایوس حتی فایده ای هم ندارد.

تنها زمانی اقدام به آپدیت بایوس نمایید که بهینه سازی‌های مورد نیاز در آن نسخه ی به خصوص انجام شده باشد. البته شرایط اختصاصی و حساسیت های فراوان روند به روز رسانی بایوس لپ تاپ باعث شده تا کمپانی های سازنده ی بایوس، نسخه های آپدیت کمتری انتشار یابند.

نحوه پیدا کردن مدل بایوس لپ تاپ

  1. کلید ترکیبی Windows+R را بفشارید تا قسمت Run ویندوز باز شود.
  2. در پنجره ی موجود عبارت msinfo32 را وارد کنید.
  3. اکنون صفحه ی System Information یا اطلاعات سیستمی در ویندوز پدیدار خواهد شد.
  4. در این پنجره عبارت BIOS Version/Date را بیابید.
  5. روبه روی عبارت BIOS Version/Date  ورژن بایوس لپ تاپ و تاریخ انتشار آن درج شده است.
  6. ۶٫       برای آگاهی از موجود بودن یا نبودن آپدیت بایوس لپ تاپ به سایت سازنده ی مادربرد سیستم مراجعه کنید و با بررسی و جستجوی دقیق نام مادربرد از وضعیت آپدیت آن مطلع شوید.

نحوه به روز رسانی بایوس لپ تاپ

حتما هنگام اپدیت کردن بایوس لپ تاپ ، آنتی ویروس را غیر فعال و از اتصال لپ تاپ به منبع تغذیه و برق باتری لپ تاپ مطمئن شوید. با کپی کردن فایل بایوس روی حافظه‌های USB با فرمت FAT32 و سپس اتصال آن به پورت USB و دنبال کردن مراحل در منوی بایوس انجام داد.

نویسنده : فرشاد ذوقی


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *