چگونه ساعت و تاریخ لپ تاپ را تنظیم کنیم؟

منتشرشده توسط فرشاد ذوقی در تاریخ

تنظیم ساعت و تاریخ لپ تاپ

به هم ریختن ساعت و تاریخ لپ تاپ کی از مشکلات رایج و پیش پا افتاده در تمامی لپ تاپ هاست و قطعا شما نیز تاکنون با این مساله مواجه شده اید. حتی در مواردی این به هم ریختگی هر بار پس از روشن کردن لپ تاپ دیده میشود و شما مجبور میشوید تاریخ و ساعت لپ تاپتان را مجددا تنظیم کنید که قطعا برای کاربران فعال کاری کسل کننده خواهد بود. در این مطلب قصد داریم شما را با مهمترین دلایل به هم ریختگی تاریخ و ساعت لپ تاپ و نحوه رفع آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

لوکیشن سیستم تنظیم نیست:

عدم تنظیم لوکیشن یکی از محتمل ترین دلیل به هم ریختن تنظیم ساعت و تاریخ سیستم است. برای رفع این مشکل باید به تنظیمات رفته و این مسیر را دنبال کنید: آیکون ساعت درست در سمت راست پایین صفحه دسکتاپ قرار دارد بر روی آن کلیک کنید تا صفحه ساعت و تاریخ سیستم باز می شود. سپس گزینه Date and time settings  را انتخاب کنید تا یک صفحه برای شما باز شود. در این صفحه روی منویTime zone  کلیک کنید تا مکان تنظیم شود. در این صفحه مناطق مختلف نشان داده میشود که در صورت اتصال به اینترنت به راحتی میتوانید کشور مورد نظرتان را پیدا کرده و انتخاب کنید. در اغلب موارد این روش کارساز است.

باتری لپ تاپتان ضعیف شده:

بسیاری از افراد نمیدانند که در درون لپ تاپ باتری کوچکی با پتانسیل ۳ ولت وجود دارد که کار آن حفظ تنظیمات بایوس سیستم است. تاریخ و ساعت لپ تاپ نیز جزء همین تنظیمات است بنابراین ضعیف بودن این باتری میتواند موجب به هم ریختگی این تنظیمات بشود. جالب است بدانید کارکرد صحیح این باتری کوچک تاثیر زیادی بر عملکرد و سرعت بهتر لپ تاپ دارد. اگر میخواهید از سالم بودن این باتری لپ تاتان مطمئن شوید باید این روش را انجام دهید:

ابتدا سیستم را از برق بکشید سپس دکمه پاور لپ تاپتان را چند ثانیه نگه دارید. یک دقیقه بعد سیستم را مجددا به برق وصل کنید تا روشن شود. در این حالت اگر این باتری سالم باشد لپ تاپ به طور معمول روشن شده و تاریخ و ساعت لپ تاپ تنظیم است اما اگر در نگام روشن شدن سیستم پیغام F1 بالا آمد و تنظیمات تاریخ و ساعت ویندوز نیز به هم ریخته بود یعنی مشکل از باتری بوده و باید یک باتری جدید برای لپ تاپتان بخرید.

اصلاح تاریخ و ساعت لپ تاپ از طریق تنظیمات بایوس

در برخی از مدل های لپ تاپ نمیتوان تنظیم ساعت و تاریخ لپ تاپ را به طور مستقیم تغییر داد که در این حالت باید به سراغ تنظیمات بایوس ( BIOS setup ) سیستم بروید تا تاریخ و ساعت سیستمتان را اصلاح کنید. برای این کار طبق این روش عمل کنید:

تنظیمات بایوس

برای دسترسی به تنظیمات بایوس باید در هنگام روشن کردن سیستم گزینه های Delete (در برخی سیستم ها گزینه (Ctrl به همراه F1  یا F12  را فشار دهید تا صفحه ای آبی پدیدار شود. حالا در این صفحه میتوانید تنظیمات بایوس را به راحتی مشاهده کنید. در این تنظیمات گزینه Standard CMOS Features برای تنظیم ساعت و تاریخ لپ تاپ است. یک منو در اینجا برای شما باز میشوید و در آنجا میتوانید ساعت و تاریخ لپ تپتان را تنظیم کنید.

سرویس زمان ویندوز را تنظیم کنید

یکی دیگر از راهکارها برای تنظیم ساعت ویندوز تنظیم پیکربندی سرویس زمان ویندوز است. اگر تنظیمات این سرویس درست نباشد احتملا ساعت در ویندوز نیز نمایش داده نمیشود. برای اطمینان از این مساله باید این روش را انجام دهید: ابتدا دکمه های Win+S را به صورت همزمان فشار دهید سپس در کادر مورد نظر کلمه Services  را تایپ کنید. حالا برنامه را در لیست پیدا کرده و آن را انتخاب کنید. حالا در پنجره باز شده گزینه سرویس Windows Time  را انتخاب کنید. در این مرحله بخش Startup Type را بررسی کنید و مطمئن شوید که در حالت Automatic باشد. سپس وضعیت Service Status باید بررسی شود. اگر این سرویس بر روی Running  باشد بر روی گزینه  Stop بزنید و سپس Start را کلیک کنید. اگر این سرویس بر روی وضعیت غیر فعال یعنی service isn’t running باشد نیز باید دکمه Start را بزنید. در پایان نیز با زدن روی Apply و OK تغییرات را ذخیره کنید.

توجه

اغلب افرادی که برای تنظیم ساعت لپ تاپ سرویس زمان ویندوز را تغییر داده اند توصیه میکنند که بعد از غیر فعال کردن سیستم آن را ریستارت کنید و مجددا به همین تنظیمات رفته و آن را فعال کنید. هر چند این راهکار کاملا دقیق نیست اما بهتر است انجام شود.

سرور آنلاین تعیین زمان ویندوز را تغییر دهید:

ممکن است سرور آنلاین زمان با لپ تاپ باشد و همین موضوع موجب به هم ریختگی ساعت و تاریخ لپ تاپ شده باشد. برای رفع این مساله باید به کنترل پنل برویم. برای رفتن به کنترل پنل کافی است عبارت Control Panel  را در قسمت سرچ ویندوز تایپ کنید تا آن را پیدا کنید. وقتی کنترل پنل را باز کردید وارد قسمت Clock, Language and Region  شده و در آنجا بر روی گزینه Date and Time کلیک کنید. در اینجا به بخش Internet Time بروید و گزینه Change Settings  را انتخاب کنید. حالا در قسمت Server در یک بخش کشویی میبینید و باید گزینه Time.Nist.Gov را به جای Time.Windows.Com انتخاب کنید. سپس بر روی Update Now بزنید تا ویندوز به سرور مربوطه متصل شود. در پایان نیز با زدن OK تنظیمات تازه را ذخیره سازی کنید.

برنامه Adobe Reader را حذف کنید:

یک راهکار عجیب و جالب برای رفع به هم ریختگی تنظیم ساعت لپ تاپ حذف برنامه Adobe Reader است زیرا این برنامه ممکن است موجب تغییر تنظیم ساعت لپ تاپ شود. برای این کار نیز کافی است برنامه   Adobe Reader را از سیستمان دیلیت کرده و سپس در بخش تنظیمات ویندوز به قسمت Time & Language  رفته و منطقه زمانی خود را تغییر دهید. حالا سیستم را ریستارن کنید و مجددا طبق همان روش منطقه زمانی خود را تنظیم نمایید. سپس برنامه Adobe Reader را دانلود و نصب کنید و بلافاصله لپ تاپ را ریستارت کنید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *