چگونه فضای هارد دیسک را آزادسازی کنیم؟

منتشرشده توسط فرشاد ذوقی در تاریخ

هارد دیسک یکی از مهمترین قطعات سخت افزاری لپ تاپ است که تمامی اطلاعات الکترونیکی و برنامه ها را در خود ذخیره میکند. هارد دیسک در واقع قطعه ای مغناطیسی است که قابلیت ذخیره حجم زیادی از اطلاعات را در خود دارد اما هارد دیسک لپ تاپ شما هر چقدر هم حجم ذخیره سازی بزرگی داشته باشد بالاخره روزی کاملا پر میشود و باید به فکر یک هارد دیسک جدید برای لپ تاپتان باشید. اگر از جمله کاربرانی هستید که روزانه ساعت ها در لپ تاپ خود غرق میشوید و عادت به دانلود و ذخیره فایل های زیادی دارید ممکن است فضای هارد دیسک شما خیلی زود پر شود که در چنین شرایطی باید فضای هارد دیسک را آزاد سازی کرد. در این مطلب سعی کرده ایم بهترین راهکارها برای آزادسازی فضای هارد دیسک لپ تاپ را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

راهکار اول: پاک سازی دیسک

اولین و ساده ترین روش برای آزاد و بهینه سازی فضای هارد دیسک استفاده از ابزار Disk CleanUp یعنی همان پاکسازی دیسک است. برای انجام این کار تنها کافی است بر روی یکی از پارتیشن های لپ تاپ راست کلیک کرده و گزینه properties شوید و یا عبارت Disk Cleanup را در منوی start جستجو کنید. حالا گزینه آزاد کردن فضای دیسک را کلیک کرده و در آنجا تمامی فایل های بی اهمیت مانند فایل های موجود در سطل زباله، فایل های موقتی، فایل های ورود به سیستم و … را انتخاب کرده و سپس ok کنید تا تمامی این فایل ها حذف شود. برای حذف فایل از سیستم کافی است  از این مسیر بروید: ابتدا Clean System Files سپس more option سپس دکمه Clean  در نهایت انتخاب System Restore and Copies برای حذف داده های بازیابی سیستم

راهکار دوم: حذف برنامه های بی اهمیت

برای این کار باید ابتدا حجم هر برنامه را بدانید زیرا بعضی برنامه های حجم زیادی اشغال کرده و برخی دیگر فضای بسیار کمی میخواهند. برای اطلاع از حجم دقیق یک برنامه باید ابتدا گزینه Programs and properties را انتخاب کرده و بر روی ستون سایز کلیک کنید تا حجم دقیق هر برنامه را بدانید. همچنین میتوانید در بخش کنترل پنل گزینه uninstall programs را جستجو کنید تا حجم برنامه ها را ببینید. البته این کار نمیتواند به طور کامل حجم برنامه ها را مشخص نماید زیرا بعضی برنامه ها حجم خود را به طور دقیق گزارش نمیدهند. میتوانید از حذف کننده دیگری مانند Revo uninstaller نیز برای حذف فایل های باقیمانده و بی اهمیت استفاده نمایید. برای این کار در ویندوز ۱۰ کافی است به بخش  تنظیمات رفته و در قسمت دسترسی سیستم گزینه برنامه ها و عملکرد ها را انتخاب نمایید و در آنجا برنامه های معمولی و برنامه های  Windows store  را حذف نمایید.

راهکار سوم: فضای دیسک را آنالیز کنید

گاها پیش آمده که کاربر از دو روش بالا استفاده کرده اما بیفایده بوده و باز هم فضای درایو C اشغال است. در این شرایط تجزیه و تحلیل فضای هارد دیسک راهکار مناسبی برای آزاد سازی فضای هارد دیسک است. برای این کار باید از یک برنامه مناسب مانند WinDirStat برای اسکن و آنالیز برنامه هارد دیسک خود استفاده کنید تا بدانید هر فایل موجود در هارد دیسک دقیقا چقدر از فضای ذخیره را اشغال کرده است.

با این برنامه شما میتوانید با اسکن سیستم خود فایل ها و پوشه های حجیم را به راحتی شناسایی کرده و آنهایی که اهمیت چندانی برایتان ندارند را حذف کنید. البته در اینجا باید دقت زیادی به خرج بدهید تا برنامه های مهمتان را به اشتباه حذف نکنید. برای مثال فایل های حجیم موجود در پوشه Program File را میتوانید حذف کنید

راهکار چهارم: حذف فایل های temp یا موقتی

هر چند که ابزار ویندوز یعنی Disk Cleanup برای آزادسازی فضای هارد دیسک کاربرد زیادی دارد اما قادر به حذف تمامی فایل های موقتی نیست و نمیتواند اطلاعات ذخیره شده اضافی که مربوط به مرورگرها باشد را حذف نماید. اگر روزانه از مرورگرها استفاده میکنید و فایل های زیادی را دانلود کرده اید بهتر است از این روش برای رهایی از این فایل های موقتی و سنگین استفاده کنید: برای پاکسازی حافظه پنهان مرورگهای فایرفاکس و کروم بهتر است از نرم افزار کاربردی CCleaner استفاده کنید. زمانی که شما در مرورگر لپ تاپتان در حال وب گردی هستید مرورگر به صورت خودکار فایل های زیادی را در خود ذخیره و پنهان میکند که پس از مدتی ممکن است چند گیگ از حافظه هارد دیسک لپ تاپ شما را اشغال کند. برنامه CCleaner این فایل های موقت و ناخواسته و همچنین فایل هایی که در جریان پاکسازی دیسک پیدا نشده اند را حذف میکند.

راهکار پنجم: حذف فایل های مشابه

یکی از عواملی که موجب پر شدن هارد دیسک میشوند وجود یک یا چند کپی از یک فایل خاص در لپ تاپ است. ممکن است از یک عکس، کلیپ و دیگر فایل ها چندین کپی در بخش های مختلف لپ تاپ شما باشد ولی هیچگاه فرصت پاک کردن آنها را پیدا نکرده باشید. البته این کار واقعا وقت و حوصله میخواهد و بالطبع جستجوی تمام درایوها برای پیدا کردن و حذف اینگونه فایل ها سخت و زمان بر است. به جای این کار شما میتوانید با استفاده از نرم افزار dupeGuru این فایل ها را به راحتی و به سرعت پیدا کرده و حذف نمایید.

راهکار ششم برای آزادسازی فضای هارد دیسک

راهکار آخر پیشنهادی ما برای افزایش فضای هارد دیسک کاهش فضای مورد استفاده برای System Restore یا همان تجدید سیستم است. معمولا سیستم برای بازیابی نقاط از فضای هارد دیسک استفاده میکنید و شما میتوانید به کاهش این فضای اختصاص داده شده برای تجدید سیستم به آزادسازی هارد دیسک کمک کرده و در حد چند گیگ از آن را خالی کنید. با خالی کردن فضای هارد دیسک لپ تاپ سرعت سرچ لپ تاپ نیز بیشتر میشود.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *